Jak wybrać oczyszczacz powietrza, aby pasował do Twojej przestrzeni i potrzeb

Jak wybrać oczyszczacz powietrza, aby pasował do Twojej przestrzeni i potrzeb

26 stycznia, 2021 0 przez Redaktor

Przewodnik zakupu oczyszczacza powietrza

 

Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza może skutkować zdrowszym stylem życia dla Ciebie i Twojej rodziny oraz bardziej komfortowym środowiskiem wewnętrznym. Jest to szczególnie ważne, gdy zdajesz sobie sprawę, że spędzasz ponad 75% czasu w pomieszczeniach; jeszcze więcej zimą.

 

Co robi oczyszczacz powietrza?

 

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza w domu jest usunięcie znanych źródeł zanieczyszczeń, takich jak pyłki, dym z papierosów i kominków. Zasadniczo oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia i alergeny z pomieszczenia. Znany również jako oczyszczacz powietrza lub środek odkażający, oczyszczacz faktycznie działa jako filtr powietrza. Chociaż oczyszczacz nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń ani cząstek – takich jak kłaczki psiej sierści – może poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.

Jest to szczególnie ważne, jeśli ktoś ma alergię lub astmę, ponieważ musi oddychać czystym powietrzem. Niemowlęta, małe dzieci i seniorzy są bardziej wrażliwi na zanieczyszczenia w pomieszczeniach, od roztoczy po środki czyszczące.

W zależności od wybranego oczyszczacza powietrza, jego zakup przyniesie korzyści Tobie i Twojej rodzinie, a także odświeży powietrze, którym oddychasz. Odpowiedni oczyszczacz może poprawić zdrowie, zapewnić bardziej spokojny sen i stworzyć dobre samopoczucie. Szczerze mówiąc: czy naprawdę chcesz mieszkać w śmierdzącym domu?

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Różne typy i terminy, które możesz napotkać podczas zakupów.

  • HEPA : wysokowydajne filtry zatrzymywania cząstek stałych (HEPA) mogą wychwytywać ponad 99% ultradrobnych cząstek zawieszonych w powietrzu. Oczyszczacz z filtrem HEPA potrzebuje nowych filtrów okresowo.
  • Jonizator lub jonizator : Strumień ujemnie naładowanych jonów elektryzuje unoszące się w powietrzu cząsteczki. Te z kolei przyciągają dodatnio naładowane płytki wewnątrz jonizatora, zbierając w ten sposób substancje drażniące.
  • Węgiel : Te filtry pochłaniają zapachy, niektóre gazy i LZO.
  • Filtr wstępny : ten zmywalny filtr wychwytuje większe cząsteczki i przedłuża żywotność filtra stałego. Niektóre modele mają wstępne filtry węglowe , łączące dwie funkcje w jedną.
  • CADR : Szybkość dostarczania czystego powietrza (CADR) mierzy prędkość czyszczenia. Im wyższy numer CADR, tym wydajniejszy będzie twój odkurzacz.
  • LZO: Lotne związki organiczne (LZO) pochodzą z takich źródeł jak dywany, farby, roztwory czyszczące i materiały budowlane. Jeśli to możliwe, chcesz zmniejszyć liczbę źródeł wytwarzających LZO w swoim domu.

Wszystkie filtry należy wymienić zgodnie z zaleceniami producenta. Brudny, zatkany filtr uniemożliwi wydajną pracę oczyszczacza.

Przewodnik zakupu oczyszczacza powietrza: na co zwrócić uwagę

Skąd wiesz, który filtr powietrza jest odpowiedni dla Twojego domu, potrzeb i budżetu? Nasz przewodnik zakupu oczyszczacza powietrza pomoże Ci odkryć wszystko, co musisz wiedzieć i czego szukać.

  • Rozmiar : wybrany oczyszczacz zależy od wielkości pomieszczenia. Będziesz musiał zmierzyć powierzchnię każdego pomieszczenia, aby określić, czy filtr powietrza będzie wystarczająco mocny. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby uzyskać pomoc.
  • Przenośność : planujesz przenieść oczyszczacz z pokoju do pokoju? Wybierz taki, który zapewnia łatwy transport. Większość waży od 5 do 10kg. Poszukaj modeili z kółkami.
  • Wszechstronność : Czy chcesz odfiltrować dym i niewidoczne cząsteczki unoszące się w Twoim pokoju? Wybierz model, który jasno określa rodzaje zanieczyszczeń, których dotyczy.
  • Oszczędność energii : ta etykieta Energy Star oznacza, że ​​produkt jest bardziej energooszczędny niż modele standardowe. Niektóre konstrukcje mają tryb ekonomiczny , który zatrzymuje wentylator oczyszczacza, gdy czujnik nie wykrywa już cząstek.

Inne funkcje, które zobaczysz: piloty, liczniki czasu, klamki, czujniki zabrudzenia i wskaźniki serwisowe.

Znajdź oczyszczacz do swojej przestrzeni

Po zmierzeniu przestrzeni nadszedł czas, aby znaleźć oczyszczacz, który będzie działał najbardziej wydajnie, wraz z innymi funkcjami, które chcesz.

Małe przestrzenie : nazwy z „junior” są wskazówką, że te oczyszczacze są kompaktowe. Szukaj drobnych modeli z tymi samymi funkcjami, co większe. Upewnij się, że jest to urządzenie do oczyszczania powietrza HEPA .

Pomieszczenia średnie : Aby oczyścić powietrze w średniej wielkości przestrzeni, środki czyszczące z filtrami HEPA i węglowymi usuwają zanieczyszczenia i eliminują zapachy. Przy tej wielkości nadal można znaleźć oczyszczacze na kompaktowe, tyle że można je ustawić na biurku, jednocześnie skutecznie filtrując zanieczyszczenia.

Duże pokoje : Alergicy śpiący w pokojach o powierzchni od 300 do 399 stóp kwadratowych mogą korzystać z takich funkcji, jak tryby snu . W zakresie od 400 do 499 stóp kwadratowych oczyszczacze przeznaczone do pokoi rodzinnych również eliminują zapachy zwierząt . W przypadku pomieszczeń o powierzchni od 500 do 599 stóp kwadratowych szukaj cichego oczyszczacza.

 

źródło: https://www.walmart.com/ideas/improving-your-home/air-purifier-buying-guide-how-to-choose-an-air-cleaner-to-fit-your-space-needs/352699