USB-C – jedna ładowarka dla wszystkich telefonów

USB-C – jedna ładowarka dla wszystkich telefonów

8 czerwca, 2022 Wyłączono przez admin

UE zatwierdziła, że wszystkie telefony komórkowe i tablety muszą mieć wspólną ładowarkę USB-C, która będzie odpowiadać Apple.

Apple będzie musiał zmienić złącze w iPhone’ach sprzedawanych w Europie do 2024 roku po tym, jak kraje UE i ustawodawcy uzgodnili standard dla portu ładowania telefonów komórkowych, tabletów i aparatów fotograficznych na świecie.  Bruksela od ponad dekady naciska na jeden mobilny port ładowania, pod wpływem skarg użytkowników iPhone’a i Androida na konieczność zmiany ładowarek do swoich urządzeń.

 

Obecne iPhone’y są ładowane za pomocą kabla Lightning, a urządzenia z systemem Android korzystają ze złączy USB-C. Połowa ładowarek sprzedawanych z telefonami komórkowymi w 2018 r. miała złącze USB micro-B, podczas gdy 29 proc. miało złącze USB-C, a 21 proc. złącze Lightning, wynika z badania Komisji z 2019

 

Do jesieni 2024 r. USB typu C stanie się powszechnym portem ładowania dla wszystkich telefonów komórkowych, tabletów i aparatów w UE” – powiedział Parlament Europejski w oświadczeniu. Szef przemysłu UE, Thierry Breton, powiedział, że transakcja pozwoli zaoszczędzić około 250 milionów euro dla konsumentów. „Pozwoli to również na pojawienie się i dojrzewanie nowych technologii, takich jak ładowanie bezprzewodowe, bez dopuszczenia, by innowacje stały się źródłem fragmentacji rynku i niedogodności dla konsumentów” – powiedział.

 

Apple, które ostrzegło, że propozycja zaszkodzi innowacjom i stworzy górę elektronicznych odpadów, nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. „Jesteśmy dumni, że w zestawie znajdują się również laptopy, czytniki e-booków, słuchawki, klawiatury, myszy komputerowe i przenośne urządzenia nawigacyjne” – powiedział eurodeputowany Alex Agius Saliba, który kierował debatą parlamentarną. Laptopy będą musiały dostosować się do przepisów w ciągu 40 miesięcy od ich wejścia w życie. Organ wykonawczy UE będzie miał w przyszłości uprawnienia do harmonizacji bezprzewodowych systemów ładowania. Fakt, że umowa obejmuje również e-czytniki, słuchawki douszne i inne technologie, wpłynie na Samsunga, Huawei i innych producentów urządzeń.